ايران کنکور  
  |  خانه  |  اخبار  |  مقالات  |  همکلاسيها  |  گفتگو  | تماس با ما  |
   مقالات
موقعيت كنوني دانش ارتباطات در دانشگاه‌هاي ايران

اگر پيدايش دانش ارتباطات را با شكل گيري علم بلاغت و معاني بيان مرتبط بدانيم...

به گزارش سرويس “نگاهي به وبلاگها”ي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) http://ashna1343.persianblog.com آدرس وبلاگ“فرهنگ و ارتباطات”است،“حسام الدين آشنا”در وبلاگش پيرامون“موقعيت كنوني دانش ارتباطات در دانشگاههاي ايران”مي‌نويسد:

اگر پيدايش دانش ارتباطات را با شكل گيري علم بلاغت و معاني بيان مرتبط بدانيم،مي‌توان براي ارتباطات در حوزه‌هاي ديني و ادبي، تاريخي هزار ساله قائل شد. اما آغاز آموزش حرفه‌اي روزنامه‌نگاري در ايران به سال ‌١٣١٨ و بنگاه روزنامه‌نگاري سازمان پرورش افكار باز مي‌گردد و اكنون ‌٧٥ سال عمر دارد. روزنامه‌نگاري به عنوان يك رشته دانشگاهي بايد تا سال ‌١٣٤٦ پشت درهاي آموزش عالي منتظر مي‌ماند تا سرانجام نه در يك دانشگاه بلكه در يك موسسه آموزش عالي خصوصي جايگاهي به دست آورد و فقط پس از يك دهه ثمر دهي با انگ علمي نبودن در پاي جامعه شناسي قرباني شد و تا سال ‌١٣٦٨ به عنوان يك گرايش ‌٣٧ واحدي در حاشيه ماند .به اين ترتيب از آغاز واقعي رشته ارتباطات در ايران به معناي امكان جذب استاد و دانشجو و راه اندازي دوره كارشناسي ارشد فقط ‌١٥ سال مي‌گذرد.دهه هفتاد شاهد تلاشهاي چند جانبه‌اي براي شكوفايي رشته ارتباطات در ايران بوده است .دانشگاه آزاد اسلامي با رويكرد توليد انبوه و تاكيدات حرفه اي در سال ‌١٣٧٠ ارائه برنامه دانشگاه علامه را در واحد تهران مركز آغاز كرد در مقابل دانشگاه امام صادق(ع)با رويكرد تربيت استاد و پژوهشگر درسال ‌١٣٧٤ تاسيس دوره دكتري فرهنگ و ارتباطات را وجهه همت خود قرار داد. اواخر دهه هفتاد بود كه دانشگاه تهران پس از نيم قرن مقاومت ،استقلال نسبي رشته روزنامه نگاري و ارتباطات از جامعه شناسي را به رسميت شناخت و پذيرش دانشجو را آغاز كرد.دانشكده صدا و سيما نيز پس از سالها انكار روزنامه‌نگاري و اكتفا به جنبه هاي فني و توليدي راديو و تلويزيون، رشته ارتباطات را به جمع رشته هاي خود افزود.خبرگزاري جمهوري اسلامي نيز با هزينه اي درخور دست به كار طراحي و راه اندازي گرايشهاي موضوعي در زير بخشهاي رشته‌ي روزنامه نگاري شد. اين گسستهاي مستمر در نظم دانشگاهي بي شك موجب بروز گسلهاي معرفتي در رشته ارتباطات و حرفه هاي ارتباطي شده است.پس در دهه هشتاد با سه دانشكده(علامه/امام صادق/خبر) وهفت ارائه كنننده رشته(علامه/تهران/امام صادق/آزاد/خبر/رسانه) مواجه هستيم.

تعارضها

رشته ارتباطات همواره در طول حيات خود با موانع جدي اداري و علمي ناشي از فقدان متخصصان تحصيلكرده و دانشگاهي مواجه بوده است.دانش ارتباطات با تعارضات جدي در زمينه نظر و عمل روبرو است.توسعه جدي حوزه هاي مختلف و مرتبط ، امكان حفظ هسته بنيادين و نخ پيوند رشته را هر روز دشوارتر مي نمايد.يافتن آنچه به دانشجويان رشته هاي روزنامه نگاري، روابط عمومي، تبليغات، ارتباطات، تحقيق در ارتباطات،ژورناليسم راديو و تلويزيوني ،ژورناليسم سايبر،مديريت فناوري اطلاعات، مديريت رسانه ها، فرهنگ و ارتباطات،هويت مشترك مي بخشد كار ساده اي نيست.

تعارض ميان نوآوري و سنت گرايي در آموزش ارتباطات يكي ديگر از وجوه چالش برانگيز است.برنامه‌هايي كه با هدف تربيت روزنامه نگار طراحي شده با برنامه هايي كه با هدف بستر سازي و كادرسازي براي تحقق جامعه اطلاعاتي طراحي مي شود كاملا متفاوت است.

همكاريها و رقابتها

رشته ارتباطات در ايران مانند هر رشته دانشگاهي ديگر عرصه رقابتها و همكاريها است.هر چه همكاري است بر محور حضور و نفوذ دكتر كاظم معتمد نژاد شكل گرفته است .پيوند ميان فارغ التحصيلان و حلقه هاي علمي ارتباطات بي شك ريشه در انديشه و رفتار اجماع آفرين و بومي ساز استاد دارد.دانشگاه امام صادق و دانشكده صدا وسيما در راه اندازي دوره هاي دكتري وكارشناسي ارشد مستقيما و دانشگاههاي ديگر از طريق ارائه رشته مصوب از راهنمايي و تدريس استاد و دانش آموختگان ايشان بهره گرفته اند.اما گله از رقابتهاي غير سازنده اي را كه به نابساماني رشته دامن زده است به موقعيتي ديگر وا مي گذاريم.

چالشهاي سياسي

رشته ارتباطات خواسته يا ناخواسته تعاملي روزانه با عرصه سياست دارد . هرچه عرصه عمومي براي كسب و تبادل اطلاعات و رقابتهاي سياسي فراختر مي شود تاب و توان حرفه اي و علمي و حرمت اجتماعي دانش آموختگان ارتباطات نيز بيشتر مي شود. فشار سياسي و دادگاهي بر رسانه گران و مجرم انگاري تعداد انبوهي از آنان به شدت رشته را محافظه كار مي كند و هر پدر و مادري را وادار مي سازد در هنگام انتخاب رشته به فرزند هوشمند و نيك بخت خود توصيه كند به راهي نرود كه در آن بر سرها و چشمها ،با يا بدون درد دستمال مي بنددند .

تجليل از پدر علم ارتباطات ايران تلاش براي تحقق خواسته هاي اوست نه در چهل سال آينده بلكه در چهار ماه باقيمانده!

تشكيل شوراي عالي رسانه ها

تشكيل مركز ملي مطالعات ارتباطات با مشاركت تمامي نهادهاي آموزشي و ارتباطي

تشكيل انجمنهاي علمي براي راهبري فرادانشگاهي و آينده نگرانه رشته هاي ارتباطات

وب سايت ایسنا ۲۷ فروردين ۱۳۸۴
   

پارس کليک - موسسه رسانه پرداز پارس. همه حقوق محفوظ است.