ايران کنکور  
  |  خانه  |  اخبار  |  مقالات  |  همکلاسيها  |  گفتگو  | تماس با ما  |
   مقالات
لحظه كنكور
وقتى قرار است يكى از جمعيت شركت كننده در كنكور باشيد و با پركردن يك برگه امتحانى گذشته خود را محك بزنيد و آينده خود را بسازيد، همه سلول هاى وجود شما، از التهابى گرم، غرق مى شود. اين جا آوردگاه كنكور است.
چشم و دل و اميد و انتظار ميليون ها عضو خانواده به اين ميدان مبارزه دوخته شده است. پاسخ هر پرسش مى تواند آجر ساختمان آينده و زندگى باشد يا بشود. شركت در بزرگترين آزمونى كه به دلايل مختلف مهم ارزيابى مى شود، به خودى خود اضطراب زاست و در آزمون كنكور شايد با دانستن نكته هايى كه تا كنون كمتر به آن پرداخته شده است، شركت كنندگان با آرامش اين ساعت ها را بگذرانند و نيتجه بهترى بگيرند از بخش هاى مهم آن است. اين تست ها همگى از كتاب هاى درسى دبيرستان يا پيش دانشگاهى استخراج مى شوند، ولى پاسخگويى به آن ها علاوه بر تسلط به مطالب درسى به توانايى ديگر هم نياز دارد. بسيارى از داوطلبان ورود به دانشگاه به تجربه دريافته اند كه براى موفقيت در كنكور بايد با شيوه هاى تست زنى آشنا باشند و با تمرين مداوم به دقت، سرعت عمل و قدرت انتقال خود بيفزايند. آنان فكر مى كنند كه با استفاده از هر كتاب تستى مى توانند موفق شوند. استقبال داوطلبان باعث شده است كه كتاب هاى تست به پرتيراژترين كتاب هاى بازار نشر تبديل شود، اما همه آن ها قابل اعتماد نيستند.
بعضى از داوطلبان براى سنجيدن ميزان آمادگى خود در روزهاى نزديك به كنكور با تست هاى غيراستاندارد موجود در بازار خود را مى آزمايند. آنان پس از گرفتن نتيجه نامطلوب فكر مى كنند كه در آزمون سراسرى هم با همان ناكامى مواجه خواهند شد، خود را مى بازند، نااميد مى شوند و نمى توانند از فرصت كوتاه باقيمانده تا روز آزمون استفاده كنند. وقتى اين ترس با اضطراب هاى ديگر كنكور همراه مى شود وضع نامطلوبى را ايجاد مى كند.
ابراهيم زمانى- كارشناس سازمان سنجش آموزش كشور- براى حل اين مشكل پيشنهاد مى كند كه داوطلبان چند دسته سؤال از آزمون هاى گذشته را براى هفته آخر نگه دارند و در فرصت زمانى كه براى پاسخ گويى تعيين شده به حل آن ها بپردازند.
باتمام اين كاستى ها «كتاب هاى كنكور» يكى از پرطرفدارترين كتاب ها هستند. قيمت هر دوره اين كتاب ها بين بيست تا پنجاه هزار تومان در نوسان است و با هر تجديد چاپ به بهاى آن ها افزوده مى شود. هر چند بنابر گفته هاى كتاب فروشان و دانش آموزان در هر چاپ تغيير در كتاب ها صورت نمى گيرد.
كلاس هاى كنكور كه در بعضى مدارس برگزار مى شود يكى ديگر از مسايل آزمون سراسرى هستند. تا چند سال پيش اين قبيل برنامه ها، فقط در مدارس معروف برگزار مى شد ولى حالا در بسيارى از مدارس معمولى هم كلاس هاى فوق برنامه تشكيل مى شود.
خبرگزاری انتخاب ۷ آبان ۱۳۸۴
   

پارس کليک - موسسه رسانه پرداز پارس. همه حقوق محفوظ است.