ايران کنکور  
  |  خانه  |  اخبار  |  مقالات  |  همکلاسيها  |  گفتگو  | تماس با ما  |
   مقالات
باید برای سیل خروشان جوانان پشت دانشگاه ظرفیت سازی کنیم

رییس‌جمهور سابق کشورمان در ارزیابی خود از وضعیت دانشگاهها، با بیان اینکه ظرفیت دانشگاه‌های ما هنوز هم با استانداردهای جهانی فاصله دارد، افزود: « سالی که انقلاب شد ما 150 هزار دانشجو داشتیم و سالی که من بر سر کار آمدم 750 هزار دانشجو در کشور وجود داشت و سالی که مسوولیت را ترک کردم تعداد دانشجویان کشور 2 میلیون و 200 هزار نفر بود اما آیا این تعداد دانشجو برای جامعه‌ای که 70 درصد آن سن کمتر از 35 سال دارند کافی است؟»

حجت‌الاسلام ‌والمسلمین سید محمد خاتمی که در شب میلاد حضرت امیرالمومنین علی‌(ع) و روز خبرنگار(دوشنبه شب گذشته) در خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سخن می‌گفت، در ادامه افزود: البته قبول دارم در دانشگاه‌های ما آموزش برای زندگی نمی‌دهیم. به همین دلیل فارغ‌التحصیلان ما وقتی وارد جامعه می‌شوند توقعشان زیاد است اما کارآیی زیادی برای جامعه ندارند. لذا ما باید بین دانشگاه،جامعه، محیط صنعت و کار ارتباط برقرار کنیم.یعنی کمیت و کیفیت را با هم در نظر بگیریم.»

خاتمی با اشاره به تاکیدی که در دوره وی درخصوص انجام کار پژوهشی توسط بخش‌های مختلف انجام گرفت، گفت:« ما تاکید داشتیم که این مسوولیت به بخش‌های مختلف واگذار شود علاوه بر این نیز ترتیبی اتخاذ کردیم تا دانشجویان کشور در بخش‌های مختلف صنعتی و کشاورزی و مدیریتی مشغول کار شوند. ما می‌خواستیم این ارتباط را ایجاد کنیم تا دانشجویان ما بعد از ورود به عرصه‌ی اجتماعی فعال باشند. البته جامعه‌ی ما نیز باید بپذیرد که علم مبنای کارش باشد.»

رییس‌جمهور سابق کشورمان در ادامه با بیان اینکه چه اشکالی دارد همزمان با افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها بودجه مراکز تحقیقاتی‌مان را نیز افزایش دهیم، افزود:« تعداد استادیار دانشیار و استاد دوره‌ هشت ساله را با دوره‌های قبل مقایسه کنیم می‌بینیم که این ترکیب هیات علمی کاملا بنفع تخصصهای بالاتر تغییر کرده است پس افزایش کمی با ارتقا کیفی منافات ندارد. لذا معتقدم باید برای این سیل خروشان جوانانی که پشت در دانشگاه‌ها حضور دارند ظرفیت‌سازی کنیم و در عین حال برای این افراد ایجاد زمینه کنیم تا کارآمد و کارآزموده باشند و بعد از فارغ‌التحصیلی تنها متوقع نباشند بلکه کارآمد و کارآزموده هم باشند.»

 

خبر گزاری ايسنا ۲۲ مرداد ۱۳۸۵
   

پارس کليک - موسسه رسانه پرداز پارس. همه حقوق محفوظ است.