ايران کنکور  
  |  خانه  |  اخبار  |  مقالات  |  همکلاسيها  |  گفتگو  | تماس با ما  |
   اخبار
استناد به نمرات و رتبه‌هاي سال گذشته در انتخاب رشته اشتباه است

معاون آموزشي سازمان سنجش آموزش كشور با تاكيد بر اينكه داوطلبان آينده خود را به دست دكه‌هايي كه قصدشان سودجوييست نسپارند، گفت: بيشتر اين مؤسسات به هيچ عنوان اطلاعات و آگاهي كاملي در انتخاب رشته ندارند.

دكتر محمدحسين پوركاظمي، در گفت‌وگو با خبرنگار صنفي آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران، تاكيد كرد كه استناد به نمرات و رتبه‌هاي پذيرفته شدگان سالهاي گذشته براي انتخاب رشته صحيح نيست چرا كه تغيير در سختي و آساني سوالات،‌ تعداد داوطلبان و ساير عوامل همه چيز را تغيير مي‌دهد. با اين حال در اين ميان مشورت با افراد آگاه، خبره و سالم به داوطلب كمك زيادي مي‌كند ولي انتخاب كننده نهايي بايد خود داوطلب باشد.

وي گفت: ملاك اصلي داوطلب براي انتخاب رشته بايد علاقه مبتني بر شناخت باشد و انتخاب كننده نهايي بايد خود داوطلب باشد.

دكتر پوركاظمي با بيان اينكه در كل آزمون سراسري سال جاري يك ميليون و 710 هزار نفر داوطلب داشته است، ‌گفت: از اين تعداد نزديك به 540 هزار نفر به عنوان واجدين انتخاب رشته معرفي مي‌شوند.

وي با بيان اينكه براي اين دسته از داوطلبان واجد شرايط كه يك سوم كل شركت كنندگان را تشكيل مي‌دهند، برگه انتخاب رشته تهيه شده است، اظهار كرد:‌ كارنامه داوطلبان آزمون سراسري به همراه فرم و دفترچه انتخاب رشته در روزهاي 17، 18 و 19 مرداد ماه در محل توزيع كارت توزيع مي‌شود و فرم تكميل شده انتخاب رشته نيز در روزهاي 20 و 21 تحويل گرفته مي‌شود.

دكتر پوركاظمي با اشاره به عوامل موثر در انتخاب رشته داوطلب،‌ تصريح كرد: داوطلب بايد با توجه به اطلاعات كارنامه، نسبت به انتخاب حداكثر 100 كد رشته محل اقدام كند و در اين ميان بايد به گروه‌ها و رشته‌هايي كه مجاز به انتخاب رشته در آنها مي‌باشد نيز توجه كند.

وي علاقه را ملاك اصلي انتخاب رشته براي داوطلب عنوان و تصريح كرد:‌ برخي از داوطلبان تنها با هدف ورود به دانشگاه انتخاب رشته مي‌كنند كه اين دسته از افراد به هيچ عنوان موفق نيستند، بلكه افرادي موفقند كه بر اساس علاقه و استعداد خود نسبت به انتخاب رشته اقدام مي‌كنند.

به گفته معاون سازمان سنجش، اين علاقه برآيند يك سري عوامل است و علاقه‌اي در اين ميان ارزش دارد كه مبتني بر شناخت باشد، چرا كه عدم شناخت كافي و ورود به يك رشته پس از مدتي منجر به تغيير رشته داوطلب مي‌باشد به گونه‌اي كه تابستان هر سال زمان اوج تغيير رشته براي پذيرفته‌شدگان سال گذشته است.

وي در ادامه گفت‌وگو با ايسنا افزود: اين شناخت از طريق مشاوره و صحبت با اساتيد و فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي مختلف كسب مي‌شود و در اين ميان داوطلب بايد نسبت به استعداد و تواناييهاي مورد نياز، آينده شغلي و تحصيلي رشته مورد علاقه خود آگاهي و شناخت بدست آورد.

دكتر پوركاظمي با اشاره به اقدامات سازمان سنجش در اين راستا، خاطرنشان كرد: سازمان سنجش در جهت شناخت و معرفي رشته‌هاي مختلف سال گذشته يك كتاب به چاپ رساند كه هم اكنون بر روي سايت سازمان سنجش قابل دسترسي است، همچنين در سال جاري نرم افزار سامان رشته با هدف هدايت داوطلبان براي انتخاب رشته و معرفي رشته‌ها و بازار كار آنها به داوطلبان در سازمان سنجش تهيه شده است و همراه با ويژه نامه پيك سنجش توزيع مي شود.

معاون سازمان سنجش تاكيد كرد: انطباق استعدادهاي شخصي با رشته‌ انتخابي،‌ در نظر گرفتن توانايي‌هاي علمي، آينده شغلي و تحصيلي، ‌بومي بودن و توجه شرايط و ضوابط خاص دوره‌ها، ‌رشته‌ها و دانشگاه‌هاي مختلف از جمله عوامليست كه داوطلب در زمان انتخاب رشته بايد مورد توجه و دقت قرار دهد.

وي با بيان اينكه بيشترين اخراجي‌ها از بين دانشجويان غير بومي است، تصريح كرد: تفاوت فرهنگي، عادات و علايق و همچنين دوري از خانه و خانواده برخي از دلايل وقوع اين مسئله است. بنابراين توجه به بومي بودن رشته‌هاي در زمان انتخاب رشته از اهميت بالايي برخوردار است.

دكتر پوركاظمي با اشاره به چگونگي اولويت بندي انتخاب رشته داوطلب،‌ اظهار كرد: تنها ملاك داوطلب براي اولويت‌بندي بايد علاقه بر حسب شناخت داوطلب باشد به گونه‌اي كه در زمان انتخاب رشته و وارد كردن كد رشته محل در فرم انتخاب رشته، انتخاب پنجاهم داوطلب به اين معنا باشد كه به 49 انتخاب بالايي بيشتر و به 49 رشته پاييني كمتر از اين انتخاب علاقمند است.

دكتر پوركاظمي خاطر نشان كرد: شرايط و ضوابط انتخاب رشته به طور كامل در دفترچه‌هاي انتخاب رشته آورده شده است و اين اطلاعات تا روز پنج شنبه 13 مردادماه به روي سايت سازمان سنجش قرار مي‌گيرد.

معاون سازمان سنجش در پايان گفت‌وگو با ايسنا به داوطلبان توصيه كرد كه با مطالعه دقيق مطالب منتشره از سوي سازمان سنجش و با استناد به علايق و شناخت خود به انتخاب رشته‌ اقدام كنند.

وب سايت رشد ۱۵ مرداد ۱۳۸۴
   

پارس کليک - موسسه رسانه پرداز پارس. همه حقوق محفوظ است.