ايران کنکور  
  |  خانه  |  اخبار  |  مقالات  |  همکلاسيها  |  گفتگو  | تماس با ما  |
   اخبار
توصيه دانشگاهيان به كنكوريها: رشته تحصيلي را متناسب با روحيات خود انتخاب كنيد

به گزارش سرويس آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، يك استاديار مهندسي شيمي گفت: داوطلبان رشته‌هاي دانشگاهي را بر حسب علاقه انتخاب كنند، متاسفانه برخي از داوطلبان در انتخاب رشته تحصيلي به بازار كار آن رشته در آينده فكر مي‌كنند كه اين طرز تفكر صحيح نيست؛ زيرا اشخاص در رشته‌هاي تحصيلي مورد علاقه خود داراي خلاقيت هستند و اين امر نيز باعث موفقيت در كار و شغل آينده آنان مي‌شود.

يك استاد معماري و شهرسازي نيز در اين باره خاطرنشان كرد: داوطلبان در انتخاب رشته لازم است چند نكته را مد نظر قرا دهند، اول اين كه شخص با توجه به روحيات خود در پي رشته‌اي باشد كه متناسب با آن امكان كار و اشتغال آتي را برايش فراهم مي‌شود؛ به عنوان مثال افراد رون‌گرا كه تمايل به كارهاي اجرايي و درگيري اجتماعي دارند مي‌توانند اين نوع رشته‌ها را انتخاب كنند در حالي كه افراد درون‌گرا بايد رشته‌هايي را انتخاب كنند كه محيطي آرام و دنج دارد.

وي ادامه داد: نكته ديگري كه در انتخاب رشته به ويژه براي داوطلبان دختر بسيار حايز اهميت است توجه به تغيير شرايط فردي آنان و انعطاف‌پذيري شغل آتي آنهاست.

به اعتقاد وي، مشاغلي كه دوره‌هاي پر كاري و كم كاري را راحت‌تر پذيرا هستند براي اين منظور مناسب‌تر هستند؛ به عبارت ديگر هر چه شخص بر ميزان و مكان فعاليت خود امكان اعمال كنترل بيشتري داشته باشد، مطلوب‌تر است.

اين استاديار دانشگاه با بيان اين كه داوطلبان در انتخاب رشته بايد به مسايل رفاهي دانشگاه محل تحصيل خود توجه داشته باشند، گفت: در صورت نبودن امكانات هم خانواده تحميل هزينه مي‌شود هم پيدا كردن خانه يا آپارتمان براي يك دانشجوي دختر در يك شهر ناآشنا مشكل خواهد بود.

وي همچنين افزود: نكته ديگري كه بايد داوطلبان به ويژه داوطلبان دختر به آن توجه داشته باشند مساله « بازار كار» است اين كه آيا دختري كه در رشته‌اي قبول مي‌شود در جامعه كنوني ما بازار كار براي وي وجود دارد يا خير؟

وي به داوطلبان دختر توصيه كرد، اين داوطلبان در انتخاب رشته به منطقه بومي توجه داشته باشند، چرا كه هم در سهميه پذيرش آنها تاثر دارد و از سوي ديگر نزديكي به خانواده آرامش لازم را در هنگام تحصيل براي آنها به همراه خواهد داشت.

وب سايت ایسنا ۱۷ مرداد ۱۳۸۴
   

پارس کليک - موسسه رسانه پرداز پارس. همه حقوق محفوظ است.