ايران کنکور  
  |  خانه  |  اخبار  |  مقالات  |  همکلاسيها  |  گفتگو  | تماس با ما  |
   اخبار
یک نوت بوک برای هر دانش آموز تایلندی

در یک اقدام جالب، تاکسین شیناواترا، نخست وزیر تایلند اعلام کرد از اکتبر سال جاری میلادی به هر دانش آموز پایه ابتدایی این کشور، یک نوت بوک به صورت رایگان ارائه خواهد شد...
 
به همین منظور کارشناسان در حال تحقیق برای یافتن نوت بوک ارزان قیمت و خوب برای این منظور هستند.
این طرح که اولین بار در آمریکا انجام شد، با عنوان «یک نوت بوک به ازای هر کودک» نامیده می شود و در ماه اکتبر با ۳۰ نوت بوک به صورت نمادین آغاز شده و در ماه نوامبر ۵۰۰ نوت بوک به دانش آموزان اهدا می شود. در صورت تکمیل این طرح در سالهای آینده، هر دانش آموز در مدرسه یک نوت بوک رایگان دریافت خواهد کرد و دیگر کتاب و دفتری وجود نخواهد داشت، زیرا دانش آموزان در اولین مراحل کامپیوتر را فرا گرفته و کتاب و دفتر خود را در داخل کامپیوتر خواهند داشت.
اولین سری نوت بوک ها که با هزینه ۱۰۰ دلار (۷۹ یورو) خریداری شده در مناطق روستایی تایلند توزیع خواهد شد که تاکنون از امکانات و تکنولوژی محروم بوده اند و پس از اینکه طرح مورد تایید کارشناسان قرار گرفت، به صورت عمومی اجرا خواهد شد.
در حال حاضر تولید عمده نوت بوک آغاز نشده و منتظر نهایی شدن طرح می باشند. دولت تایلند بررسی این طرح را از یکسال پیش آغاز کرده بود، یعنی درست از زمانی که نیکولاس نگروپونته با نخست وزیر تایلند دیدار کرد. نگروپونته رئیس پروژه «یک نوت بوک برای هر کودک» است که قصد دارد این طرح را در تمامی کشورها اجرایی کند. از دیگر کشورهایی که از این طرح استقبال کرده اند، می توان آمریکا، چین و برزیل را نام برد. این نوت بوک های ارزان، بسیار محکم ساخته شده اند و دارای سیستم عامل لینوکس رایگان، حافظه فلش بجای هارد دیسک بوده و یک سیستم تولید برق هندلی نیز دارند.
تاکسین شیناواترا پیش از ورود به سیاست، با ایجاد نمایندگی آی بی ام در تایلند و ساختن یک سیستم مخابراتی خاص، به یکی از ثروتمندترین افراد کشور تایلند تبدیل شده بود.
 

روزنامه همشهری ۳۰ مرداد ۱۳۸۵
   

پارس کليک - موسسه رسانه پرداز پارس. همه حقوق محفوظ است.